Staff

Senior Leadership Team+

Mrs Ania Hildrey – Headteacher
Miss Alison Twomey– Head of Care and Safeguarding
Miss Micah Grimshaw– Head of Autism Research and Development
Mr Anthony McVerry – Deputy Headteacher
Mrs Michelle Griffiths – Head of HR
Mr Andrew Cocklin – Head of Finance and Operations
Mrs Kim Adair – Headteacher’s PA and Clerk to Governors

Operational Leadership Team+

Mrs Ania Hildrey – Headteacher
Miss Alison Twomey– Head of Care and Safeguarding
Miss Micah Grimshaw– Head of Autism Research and Development
Mr Anthony McVerry – Deputy Headteacher
Mrs Michelle Griffiths – Head of HR
Mr Andrew Cocklin – Head of Finance and Operations
Miss Maria O’Neill – EYFS & KS1 Leader
Mrs Lisa Walker – KS2 Leader
Mr Ryan Mason – KS3 Leader
Miss Katie Dallas
– KS4 Leader
Mr Paul Davenport – KS5 Leader
Claire Caddick – Job Coach

Mrs Kim Adair – Headteacher’s PA and Clerk to Governors

Primary+

Anthony McVerry – Deputy Headteacher

Maria O’Neill – EYFS & KS1 Leader

Class Teacher HLTA TA
Ireland Maria O’Neill Anne Deiter Jackie Coysh, Suzanne McGee, Gina Horner
Wales Lizzy Sloan Sophie Metcalf Gill Ross / Stacey Wilson, Karen Wilcott

Lisa Walker – KS2 Leader

Vacancy

Class Teacher HLTA TA
Portugal Ross Flanagan Peter smith Sheila Edge, Kimberley Murdoch
USA Lisa Walker Caroline O’Neill Joe Higgins, Lindsay Sims, Virna Clark
Brazil Geraldine Murphy Ashley Rowlands Lynn McBeth / Vicky Palin, Charlotte Routledge
France Kate Last Marie Richter Pam Sumner, Lynette Kearns
Canada Emma Orme Jade Hughes Jenny Lee / Vicky Yates, Debra Hughes
Spain Oliver Terry TBC Gemma Gowans, Hayley Doyle
Italy Lisa Rodway Emily Boyle Yvonne Idowu, Joe Garcia
Secondary+

Anthony McVerry – Deputy Headteacher

Ryan Mason – KS3 Leader

Class Teacher HLTA TA
Madagascar Ryan Mason Jonathan Plant Gemma Marshall
Seychelles Kieran Spillane Jennifer Gray Lynn Duckworth, Teriann Moran, Rachel Reavey, Laura Lowrie
Kenya Sarah Stokes TBC Thomas Pimlott, Pam Quayle
Cape Verde Caroline Abbott Sue Unsworth Emily Baddeley, TBC
Peru Laura Cooney Kerri Unsworth Heather Hinton / Rachel O’Neill, Liz Little
Malawi Alisa Daley, Lorna Sell (Mat Leave) Sylvia Deacon-Smith Joseph Bijster
Botswana Richard Hodgson Clare Edwards Alison Ferry, Thomas Pimlott, Virna Clark

Katie Dallas – KS4 Leader

Class Teacher HLTA TA
Australia Katie Dallas Amy Hughes Nicola Butterworth
Samoa Rebecca Loughran Sarah Gilbert Jordan Ledsham
Papua New Guinea Angela Purcell Peter Murphy Claire Callaghan
Fiji Colm Wray Rebecca Roberts  Laura Williams / Lauren Kuya

Paul Davenport – KS5 Leader

Class Teacher HLTA TA
New Zealand Paul Davenport Chris Roach Lousie
Tasmania Katie Wong Rebecca O’Callaghan Alison Ferry / Chantelle Jonas
Christmas Island Neil Griffiths Sarah Jones Danielle Maguire
Care and Safeguarding+

Alison Twomey – Head of Care and Safeguarding
Lisa Sharpe – Family Adviser
Jo Scarrott – EHCP Coordinator
Bev Lunt – Attendance Officer / Receptionist

School Business Support Team+

Michelle Griffiths – Head of HR
Andrew Cocklin
– Head of Finance and Operations
Ross Pendleton – Apprentice Administrator
Keri Myers – HR Officer
Darren Stephens – Facilities Manager
Alex Best-Shaw – Caretaker
Jamie Adeniran
 –  ApprenticeCaretaker
Jennie Shipley – IT Technician
Sandra Owens – Cook
Michelle Featherstone – Catering Assistant
Karen Simpson – Catering Assistant
Sophie Cairns – Midday Supervisor
Dawn Fitzsimmons – Cleaner
Jenna Donnellan – Cleaner

 

Governing Body+

Ania Hildrey, Headteacher
Sarah Powell, LA Representative Governor
Rohit Ramesh,  Chair of Governors
Rob Lowe,  Co-opted Governor
Eileen Walsh, Co-opted Governor
Tomasz Drost, Co-opted Governor
Clare Atherton, Parent Governor
James North, Parent Governor
Alicea Thompson, Parent Governor
Sarah Gilbert, Staff Governor
Kim Adair, Clerk to Governing Body

< Back to previous